Zabezpiecz swój telefon i płać BLIKIEM zbliżeniowo!
Nowoczesne technologie rozwijają się bardzo dynamicznie. Pozwalają nam żyć coraz łatwiej i przyjemniej, dzięki czemu chętniej z nich korzystamy. Szybko i wygodnie - tak wygląda dziś wiele usług mobilnych, w tym płatności zbliżeniowe BLIK. I o to właśnie chodzi! Ale czy wrażliwe dane są bezpieczne na twoim smartfonie? O zagrożeniach czyhających na użytkowników smartfonów mówi się dużo. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa - zdecydowanie za mało! Co zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy i dokonywać bezpiecznych płatności telefonem? W pierwszej kolejności zabezpiecz swój telefon przed wirusami i kradzieżą.
- Coraz szerzej wykorzystujemy smartfony, dla wielu z nas zastąpiły one komputery.
- Wraz ze wzrostem ilości przechowywanych na smartfonach danych oraz rozwojem płatności zbliżeniowych rośnie konieczność zabezpieczenia telefonu przed nieuprawnionym dostępem lub kradzieżą danych.
- Niektórzy użytkownicy smartfonów wyłączają mechanizmy zabezpieczające, stawiając wygodę ponad bezpieczeństwo - to poważny błąd!
- Aby nikt nieuprawniony nie dostał się do twojego urządzenia, zabezpiecz smartfon hasłem, wzorem, PINem lub biometrią.
Dane prywatne i firmowe na jednym smartfonie
Według Raportu „Digital 2021:Global Overview Report” aż 5,22 miliarda ludzi na świecie korzysta obecnie z telefonu komórkowego, co stanowi 66,6 procent całej światowej populacji. Urządzenia mobilne coraz częściej zastępują komputery. Liczba użytkowników mobilnych już dawno przerosła liczbę użytkowników laptopów czy komputerów.
Korzystamy ze smartfonów do tworzenia i edytowania dokumentów, wysyłania i odbierania poczty elektronicznej, podejmowania rozmów w formie video czy płatności zbliżeniowych BLIK. Wystarczy jedynie odblokować telefon i przyłożyć go do terminala – bez wpisywania kodu, bez konieczności podpinania karty, a nawet bez połączenia z Internetem czy siecią komórkową.
Wiele osób korzysta również z jednego telefonu do celów prywatnych i służbowych. Upowszechnienie urządzeń mobilnych w codziennym życiu to wygoda, ale i duże zagrożenie, jeśli nie są odpowiednio chronione. Jak chronić smartfon przed wirusami i kradzieżą, aby przeprowadzać bezpieczne płatności telefonem?
Przeczytajcie także, jak płacić BLIKIEM.
Zabezpieczenie telefonu przed hakerami - najczęściej popełniane błędy
Standardowe zabezpieczenia smartfonów opierają się na blokadzie ekranu poprzez zaznaczenie określonej sekwencji punktów na ekranie, hasło bądź kod PIN. Zaledwie kilkanaście lat temu blokada ekranu telefonu miała zapobiegać przypadkowemu naciśnięciu klawiszy. Wraz ze wzrostem ilości danych, jakie przechowujemy na smartfonach, blokada zyskała dodatkową funkcję – zabezpieczenia telefonu przed nieuprawnionym dostępem i kradzieżą danych. Niestety niektórzy użytkownicy smartfonów wyłączają te mechanizmy - stawiają wygodę ponad bezpieczeństwo - to poważny błąd!
Według badania klientów indywidualnych przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, mniej niż połowa użytkowników - 47 proc., zabezpiecza swój smartfon przed zagrożeniami, korzystając z programu antywirusowego, który jest podstawą bezpieczeństwa w sieci.
Co to jest zabezpieczenie biometryczne i jak działa?
W ostatnich latach zarówno urządzenia z systemem iOS, jak i Android zostały wzbogacone o funkcje zabezpieczeń biometrycznych. Biometria odnosi się do pomiarów związanych z indywidualnymi cechami i właściwościami człowieka. Producenci smartfonów wykorzystują ją, oferując szereg zabezpieczeń, takich jak czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy czy skaner tęczówki. Na przykład, jeżeli skonfigurujesz logowanie za pomocą palca na swoim smartfonie, urządzenie poprosi Cię o przechwycenie i zapisanie wzoru twojego odcisku. Za każdym razem, gdy będziesz logować się przy użyciu uwierzytelniania odciskiem palca, urządzenie sprawdzi jego wzór z zapisanymi danymi i zweryfikuje tożsamość. Jest to bardzo prosty, wygodny i bezpieczny sposób, zabezpieczający twoje wrażliwe dane.
Jak zabezpieczyć smartfon przed kradzieżą danych i wirusami?
Aby nikt nieuprawniony nie dostał się do twojego urządzenia, należy pamiętać o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa:
- włącz blokadę ekranu dotykowego,
- ustaw trudne hasła do ważnych aplikacji i folderów - składające się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych,
- regularnie zmieniaj hasła - zaplanuj zmianę lub modyfikację haseł na pierwszy lub ostatni dzień miesiąca,
- jeżeli używasz PINu, to ustaw sześciocyfrowy kod blokady telefonu,
- w żadnym wypadku PIN nie powinien być związany z jakąkolwiek charakterystyczną datą z Twojego życia (urodziny, imieniny, ślub itd.)
- używaj bezpiecznej biometrii - odcisku palca, skanu oka lub twarzy,
- zainstaluj i aktualizuj program antywirusowy na telefon,
- zadbaj o to, by twoje oprogramowanie było zawsze aktualne,
- nie zostawiaj urządzenia w widocznym miejscu - okazja czyni złodzieja.
Więcej o sposobach zabezpieczenia Twoich danych możesz przeczytać tutaj: Czy ten link jest bezpieczny? Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać cyberprzestępcy.
Nowoczesne technologie i urządzenia to szanse, ale też zagrożenia. Są one nośnikiem wielu wrażliwych danych, dlatego na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachować. Warto jednak pamiętać, że sama technologia nie rozwiąże problemu bezpieczeństwa. Aspekt ludzki ma kluczowe znaczenie, dlatego tak ważne jest posiadanie aktywnej blokady urządzenia – czyli zabezpieczenia telefonu PINem, odciskiem palca lub biometrią twarzy.
Źródła:
- Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów. Raport z badania klientów indywidualnych, Urząd Komunikacji Elektronicznej, https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2020-klienci-indywidualni,374.html
- Digital 2021: Global Overview Report, We Are Social, Hootsuite, https://datareportal.com/slideshare-embed-issues