Platformy sprzedażowe (marketplace) i serwisy aukcyjne to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się miejsc sprzedaży w sieci. Według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej odpowiadają za 38 proc. wszystkich zakupów internetowych w Polsce. Marketplace`y zachęcają do współpracy przedsiębiorców, oferując im szansę na szybki rozwój biznesu. Jednocześnie, nie sposób nie dostrzec drugiej strony medalu. Co roku oszustwa w e-handlu generują straty rzędu mld dolarów. Ofiarami padają nie tylko kupujący, ale i sprzedawcy. Jak zapobiec nadużyciom?
Od wielu lat handel online rozwija się bardzo dynamicznie, ale to w 2020 r. nastąpił prawdziwy przełom. Na skutek pandemii, konsumenci zaczęli jeszcze chętniej kupować w Internecie, a branża e-commerce zanotowała rekordowe wzrosty. Niestety, wraz z rozwojem tego rynku nastąpił wzrost oszustw na platformach zakupowych. Jak wynika z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej i Mobile Institute, aż jedna trzecia użytkowników sieci deklaruje, że została oszukana podczas zakupów w Internecie. Wśród osób kupujących 2-3 razy w tygodniu, ofiarą cyberprzestępstwa padło 75 proc. konsumentów! Czy w dobie rosnącej skali oszustw możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji internetowych?
Nowoczesne technologie rozwijają się bardzo dynamicznie. Pozwalają nam żyć coraz łatwiej i przyjemniej, dzięki czemu chętniej z nich korzystamy. Szybko i wygodnie - tak wygląda dziś wiele usług mobilnych, w tym płatności zbliżeniowe BLIK. I o to właśnie chodzi! Ale czy wrażliwe dane są bezpieczne na twoim smartfonie? O zagrożeniach czyhających na użytkowników smartfonów mówi się dużo. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa - zdecydowanie za mało! Co zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy i dokonywać bezpiecznych płatności telefonem? W pierwszej kolejności zabezpiecz swój telefon przed wirusami i kradzieżą.
Od lat e-maile, SMS-y oraz wiadomości wysyłane w komunikatorach typu Messenger są bardzo chętnie wykorzystywanym kanałem komunikacji. Wraz ze wzrostem liczby zakładanych skrzynek mailowych i użytkowników smartfonów rośnie nie tylko aktywność użytkowników w sieci, ale i zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa. Poczta elektroniczna, która zawiera niebezpieczne linki, może narazić cię na straty finansowe lub utratę wrażliwych danych. Jak zidentyfikować niebezpieczną wiadomość? Podpowiadamy!
Aż 2/3 Polaków przyznaje, że korzysta z tych samych haseł w różnych miejscach – wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich. Jednocześnie według raportu Krajowego Rejestru Długów podobna grupa w trakcie pandemii czuje się bardziej narażona na wyłudzenie danych osobowych. Choć mamy obawy związane z utratą wrażliwych informacji na swój temat, to wciąż zapominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu zarówno na komputerze, jak i smartfonie. Jak więc chronić swoją prywatność w sieci?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 r. dostęp do Internetu posiadało aż 90 proc. gospodarstw domowych w Polsce – to wzrost o blisko 4 proc. w stosunku do roku wcześniej. Pojawienie się COVID-19 i częściowe przejście na pracę i naukę zdalną spowodowało, że coraz więcej Polaków korzysta z nowoczesnych technologii. A to oznacza również... wzmożoną liczbę cyberataków. Ofiarami oszustów padają nie tylko firmy, ale także prywatni użytkownicy. Światowy Dzień Hasła, który w tym roku przypada na 6 maja, to dobra okazja, aby przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Jak zadbać o to, aby nasze dane były jak najlepiej zabezpieczone?