Dzień Babci i Dziadka: Bezpieczne prezenty to nie tylko kwiaty i czekoladki
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Co roku, obchodząc święto tak ważnych dla nas osób, szukamy odpowiednich prezentów, aby wyrazić naszą miłość i wdzięczność. Niestety, kiedy my myślimy o tym jaki podarek wybrać, cyberprzestępcy opracowują coraz to nowsze metody wyłudzania danych osobowych i pieniędzy. Dlatego jednym z najlepszych prezentów, jakie możemy podarować seniorom, jest przekazywanie wiedzy, która pozwoli im się uchronić przed potencjalnymi atakami.
Bardzo istotne jest, aby seniorzy mieli świadomość, że również oni należą do grupy zainteresowania cyberprzestępców, którzy wykorzystują między innymi manipulację i niewiedzę swoich ofiar. Mają oni na celu wymuszenie określonych działań zmierzających do przejęcia danych wrażliwych czy środków pieniężnych.
Jednym z najczęściej występujących typów oszustw są ataki vishingowe. Ten model wyłudzenia opiera się na połączeniu głosowym, w którym oszust kontaktując się ze swoją ofiarą, podszywa się pod inną osobę, która u rozmówcy ma wzbudzić zaufanie. Może to być np. pracownik banku, policjant, prokurator czy pracownik UKNF. Przestępca w trakcie rozmowy ze swoją ofiarą korzysta z różnych technik manipulacyjnych, które zwiększają jego szanse na przejęcie środków.
Dlatego musisz pamiętać, że:
- Oszuści mogą wywierać na Tobie presję i wykorzystywać strach przed konsekwencjami, np. informując Cię o nieautoryzowanych transakcjach na Twoim koncie i konieczności podania kodu BLIK w celu ochrony środków. Nigdy tego nie rób!
- Rozmówca może chcieć, abyś wypłacił swoje środki z konta bankowego, a następnie wpłacił BLIKIEM we wpłatomacie. To bardzo popularny scenariusz, w wyniku którego środki trafiają w ręce przestępców lub osób z nimi współpracujących. Przestępca może to uzasadniać wpłatą środków na bezpieczne konto.
- Cyberprzestępcy są specjalistami w swojej dziedzinie i mogą być bardzo przekonujący. Wykorzystując socjotechnikę, narzucając presję czasu i wywołując w Tobie poczucie zagrożenia, chcą Cię zmusić do natychmiastowego podjęcia działań, które Ci wskazują.
Jakie środki bezpieczeństwa możesz stosować?
- Nigdy nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej lub danych wrażliwych na żądanie Twojego rozmówcy. Pracownicy instytucji bankowych nigdy nie poproszą Cię o podanie tych danych, a przestępcy wykorzystają je na Twoją niekorzyść.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się z Tobą w sprawach nagłych, wymagających natychmiastowej reakcji.
- Nigdy nie podawaj kodu BLIK, w ramach potwierdzania Twojej tożsamości czy ochrony pieniędzy. Przestępcy wykorzystają go do dokonania nieautoryzowanej przez Ciebie transakcji.
- Jeżeli nie masz pewności, czy osoba, która do Ciebie zadzwoniła, to na pewno przedstawiciel Banku, rozłącz się i wykonaj telefon zwrotny na oficjalną infolinię. W ten sposób zweryfikujesz, czy rozmawiasz z wiarygodnym przedstawicielem swojego Banku.
- Pod żadnym pozorem nie wpłacaj BLIKIEM środków we wpłatomacie na żądanie rozmówcy podającego się za pracownika banku.
Autor: Natalia Nowicka, Departament Bezpieczeństwa BLIK