BLIK jest szybką i bezpieczną metodą płatności w Internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Kod BLIK służy do zainicjowania transakcji, a po akceptacji w aplikacji mobilnej Banku, dochodzi do realizacji transakcji i pobrania pieniędzy z konta.
Należy jednak pamiętać, że udostępnienie kodu BLIK osobie trzeciej może spowodować inicjację transakcji w naszym imieniu przez inną osobę – np. oszusta. Podawanie kodu BLIK nieznanym sobie osobom w Internecie może doprowadzić do kradzieży środków z rachunku i utraty oszczędności. Dlatego nigdy nie udostępniaj kodu BLIK – nawet znajomemu w mediach społecznościowych czy sprzedawcy na portalu ogłoszeniowym, a jeżeli już to zrobiłeś – zweryfikuj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji mobilnej banku.
BLIK
Dobre nawyki w sieci
Znajomy w potrzebie?
Jeśli ktoś znajomy lub z rodziny prosi Cię o podanie kodu BLIK, upewnij się, że rozmawiasz z właściwą osobą. Najlepiej zadzwoń do niej i zapytaj, czy właśnie do Ciebie pisała. Jeśli znajomy nie odbiera, zapytaj go na czacie o coś, co wiesz tylko Ty i on lub zaproponuj, że zrobisz mu Przelew na telefon BLIK. Nie wysyłaj kodu, dopóki nie potwierdzisz tożsamości drugiej osoby.
BLIK
Sprzedawca prosi o kod BLIK?
Pamiętaj, że kod BLIK służy do autoryzacji transakcji i nie możesz przesłać nikomu środków poprzez podanie kodu BLIK. Do obsługi kodu BLIK potrzebny jest system rozliczeniowy, który przeprocesuje taką transakcję jak np. Payu, Przelewy24 czy Tpay. Dlatego jeśli na jednym z portali sprzedażowych użytkownik prosi Cię o podanie mu kodu BLIK, to najprawdopodobniej użyje kodu do wypłaty pieniędzy w bankomacie lub sam dokona zakupów w sklepie internetowym. A Ty potwierdzając taką transakcję w aplikacji bankowej, tracisz swoje pieniądze i padasz ofiarą oszustwa.
Pamiętaj o tych zasadach
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie
DWUSKŁADNIKOWE UWIERZYTELNIANIE
chroni Twoje profile społecznościowe i konta, z których korzystasz w internecie przed próbą ich przejęcia. Dostęp do nich chroniony jest podwójnie: hasłem oraz kodem wysyłanym w SMS lub aplikacji uwierzytelniającej.
zawsze, zanim potwierdzisz transakcję w swojej aplikacji, sprawdź jej podsumowanie. Zobaczysz tam kwotę, którą autoryzujesz oraz często również informację o sklepie, w którym dokonywany jest zakup lub bankomat, z którego wypłacane są pieniądze.
zawsze potwierdzaj tożsamość osoby, która pisze do Ciebie z prośbą o podanie kodu BLIK. Najlepiej do niej zadzwoń. Jeśli połączenie zostanie odrzucone lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do intencji drugiej osoby, nie udostępniaj jej kodu BLIK i chroń swoje pieniądze.
Rozwój Internetu umożliwił korzystanie z szerokiego asortymentu produktów i spowodował zwiększenie konkurencji na rynku.
Korzystając z płatności BLIK, możemy szybko, wygodnie i bezpiecznie realizować transakcje. Należy jednak pamiętać o nieuczciwych użytkownikach sieci, którzy starają się oszukać, np. publikując fałszywe ogłoszenia na portalach aukcyjnych lub wystawiając do internetu sklepy, których celem jest wyłudzenie środków. Dlatego kupując w internecie, zawsze stosuj się do zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk, aby nie paść ofiarą oszustów.
Pamiętaj o tych zasadach
Zainstaluj program antywirusowy, który umożliwi Ci bezpieczne korzystanie z internetu.
Weryfikuj sprzedawcę i/lub sklep. Sprawdzaj opinie o sklepie lub sprzedawcy oraz recenzje otrzymanych produktów. Upewnij się też, że sklep posiada certyfikat SSL, który potwierdza wiarygodność strony oraz szyfruje poufne informacje przekazywane podczas zakupów.
Sprawdzaj podsumowanie transakcji, zanim zaakceptujesz ją w aplikacji bankowej. Na podsumowaniu zobaczysz kwotę zakupu oraz często również nazwę sklepu, w którym kupujesz.
Bądź ostrożny w kontaktach ze sprzedawcą poza portalem zakupowym i nie przekazuj mu bezpośrednio pieniędzy. Nie klikaj też w podejrzane linki, gdzie proszony jesteś o podanie danych karty płatniczej lub zalogowanie się do swojego banku.
Korzystaj z systemów płatności, które są częścią sklepów internetowych i umożliwiają bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Środki trafią wówczas do sprzedawcy po realizacji zamówienia.
Czytaj również
Blog
Weryfikacja sprzedawcy podstawą bezpiecznych zakupów w sieci!
Telefon to obecnie mały komputer, który każdy z nas posiada w swojej kieszeni. Pozwala nam łączyć się ze światem z dowolnego punktu i stanowi już nieodłączną część naszej codzienności.
W telefonie gromadzimy większość danych, które ułatwiają nam życie, ale są również atrakcyjnym celem ataku dla cyberprzestępców. Wszystkie dane personalne i finansowe mogą posłużyć przestępcom do kradzieży środków z naszego rachunku, kradzieży naszej tożsamości lub stworzenia gruntu pod oszukanie innych, np. naszych znajomych. Dlatego musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo naszego telefonu, a zabezpieczenia takie jak blokada ekranu czy oprogramowanie antywirusowe są już koniecznością.
BLIK
Zadbaj o bezpieczeństwo
Telefon służy nam na co dzień do każdej najmniejszej czynności, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o dobrych nawykach w sieci i zapewnieniu bezpieczeństwa swoich danych.
Pamiętaj o tych zasadach
Włącz blokadę ekranu dotykowego,
najlepiej biometrię lub PIN oraz automatyczną blokadę ekranu.
Ustaw trudne hasła
do ważnych aplikacji i folderów.
Zainstaluj i aktualizuj
program antywirusowy na telefonie.
Nie zostawiaj urządzenia
w widocznym miejscu.
Nie łącz się
z publicznymi sieciami Wi-Fi.
Regularnie aktualizuj
oprogramowanie operacyjne i wykorzystywane aplikacje.
Wyłącz Bluetooth,
kiedy z niego nie korzystasz.
Nie instaluj aplikacji
spoza oficjalnych sklepów producentów smartfonów np. Google Play czy App Store.
Zaszyfruj urządzenie, jeśli to możliwe
i włącz opcję zdalnego wyczyszczenia urządzenia lub jego lokalizacji.
Ograniczaj uprawnienia aplikacji
do niezbędnego minimum.
Czytaj również
Blog
Zabezpiecz swój telefon i płać BLIKIEM zbliżeniowo!
Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, aby pozyskać dane i środki finansowe – stosując phishing oraz smishing.
Często rozsyłają masowo maile lub smsy nakłaniające użytkownika do kliknięcia w linki, które są odnośnikiem do złośliwych witryn i kończą się kradzieżą danych lub środków finansowych. Duża część maili czy smsów jest wysyłana masowo, ale cyberprzestępcy czasami obserwują swoją ofiarę, dostosowując maile czy smsy tak, aby czujność ofiary została uśpiona. Podszywają się np. pod maila, który ofiara regularnie otrzymuje na swoją skrzynkę. Dlatego czujność, ograniczone zaufanie w internecie oraz weryfikacja linków to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo w dynamicznym świecie.
Pamiętaj o tych zasadach
Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe – to podstawa bezpieczeństwa w sieci.
Wpisuj adres strony bezpośrednio w przeglądarce, żeby zweryfikować jej certyfikat. W fałszywych wiadomościach SMS i mailach często wykorzystywane są tzw. tiny-URL, czyli skrócone adresy stron internetowych, dlatego w przypadku usług bankowych, kurierskich, zdrowotnych czy urzędów nigdy nie korzystaj z przesłanych linków.
Korzystaj z dodatkowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo i możliwość weryfikacji podejrzanych linków – np. VirusTotal.
Nigdy nie klikaj w linki w mailach i smsach, które budzą jakąkolwiek wątpliwość.
Zawsze weryfikuj nadawcę: sprawdzaj adres email lub numer telefonu, z którego przyszła wiadomość.
Zwróć szczególną uwagę na maile, smsy i wiadomości z komunikatorów motywujące do natychmiastowego podjęcia kolejnych kroków, najczęściej kliknięcia w przesłany link lub otworzenie nieoczekiwanego załącznika.
Sprawdzaj poprawność gramatyczną i ortograficzną - niebezpieczne wiadomości ze szkodliwymi linkami i załącznikami zazwyczaj zawierają błędy lub brakuje w nich polskich znaków.
Czytaj również
Blog
Jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny? Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać cyberprzestępcy
Telefon z banku czy urzędu – kiedyś pewny kanał komunikacji – dziś jest również wykorzystywany przez przestępców do kradzieży środków finansowych.
Przestępcy podszywając się pod numer urzędu/banku, dzwonią i wykorzystują socjotechnikę celem nakłonienia niczego niespodziewające się ofiary do wykonania określonej czynności – podania danych logowania, instalacji oprogramowania lub wypłacenia środków i wpłacenia w bankomacie na specjalny rachunek. Kluczem do uniknięcia tego typu oszustwa jest ograniczone zaufanie i weryfikacja tego, kto dzwoni.
Pamiętaj o tych zasadach
Nie klikaj w linki w emailach i smsach, które budzą jakąkolwiek wątpliwość.
Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na żądanie „pracownika urzędu/banku” - szczególnie jeżeli nie masz tego wskazanego w umowach.
Nie wypłacaj środków z bankomatu i nie dokonuj wpłaty zwrotnej za pomocą podanego przez "pracownika” kodu BLIK.
Zapoznaj się z procedurami obsługi klienta: jeżeli weryfikacja tożsamości odbiega od procedury, rozłącz się.
Jeżeli masz wątpliwości co do kontaktu ze strony urzędu/banku, rozłącz się i wykonaj telefon zwrotny, aby potwierdzić tożsamość konsultanta i powód kontaktu.
BLIK
Blog
Cyberataki z użyciem socjotechnik są coraz częstsze - jak się obronić?