Nie daj się złapać w sieć! 7 prostych zasad bezpieczeństwa w Internecie
1 września to data wszystkim dobrze znana, zwłaszcza uczniom, którzy przygotowują się do nowych, szkolnych wyzwań. Początek roku szkolnego, to też świetna okazja by przypomnieć zasady, które pomogą Wam, drodzy uczniowie, zadbać o bezpieczeństwo Waszych danych w sieci. Pamiętajcie, że troska o tożsamość cyfrową jest niezwykle ważna nie tylko dla Was, ale też dla innych osób z Waszego otoczenia, również znajomych, z którymi podtrzymujecie kontakt dzięki social mediom. Chcemy się dziś z Wami podzielić kilkoma podstawowymi zasadami higieny cyfrowej! Zaczynajmy!
1. Bezpieczne Hasła – Klucz do Twojej Wirtualnej Tożsamości
A gdyby hasło było kluczem do Twojego domu?
Silne hasło to klucz do Twojej wirtualnej tożsamości i danych osobowych. Czy chciałbyś, aby Twój klucz wpadł w niepowołane ręce? My też nie!
Stosowanie długich, silnych haseł, składających się z wielu znaków – małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych to pierwsza linia obrony przed zagrożeniami w sieci. Nie używajcie łatwych do odgadnięcia haseł, takich jak "123456" czy "hasło1". Nie dzielcie się swoim hasłami z nikim i nie stosujcie tych samych haseł do różnych kont, aplikacji i portali.
2. Korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA)
To tak, jakbyś zamknął drzwi na dwa zamki!
Kiedy mowa o logowaniu i budowaniu silnych haseł, pamiętajcie również o dwuskładnikowym uwierzytelnianiu. Ta metoda zabezpieczania Waszych danych jest bardzo łatwa w użyciu. Polega ona na konieczności podania drugiego, obok hasła, elementu uwierzytelniającego logowanie. Może to być np. kod wysyłany pod numer telefonu lub aplikacja, która służy do generowania jednorazowych kodów uwierzytelniających. Warto uruchomić opcję 2FA (tzw. drugi faktor – dwuskładnikowe uwierzytelnienie) wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
3. Uważaj, co udostępniasz online
Chroń swoją tożsamość!
Coraz trudniej jest nam być offline – dużą część naszego codziennego życia przenosimy do social mediów i jest to zupełnie zrozumiałe, żyjemy przecież w erze cyfryzacji. Pamiętajcie jednak, że to co publikujemy w Internecie z Internetu już nie zniknie, a publikowane treści mogą być dostępne dla znacznie większej liczby odbiorców, niż moglibyśmy się spodziewać. Unikajcie więc udostępniania jakichkolwiek prywatnych danych – adresu zamieszkania, numeru telefonu czy numeru PESEL. Zawsze przed opublikowaniem zdjęcia lub jakiejkolwiek informacji na swój temat, zastanówcie się czy chcecie, aby informacje te były dostępne dla wszystkich, nie tylko Twoich znajomych.
4. Nie klikaj w podejrzane linki i załączniki
Będąc przy temacie social mediów, pamiętajcie – jednymi z najczęstszych sposobów jakimi przestępcy będą próbowali przejąć Wasze konta, wyłudzić dane osobowe lub płatnicze lub będą próbowali zainfekować Wasz sprzęt (telefon, komputer) złośliwym oprogramowaniem, są niebezpieczne linki i nieznane, niespodziewane załączniki. Nie dajcie się nabrać na loterie, które gwarantują szybkie i wysokie zarobki, łańcuszki do zdjęć, na których rzekomo się znajdujecie, czy kopii kart odpowiedzi na klasówkę! Nawet jeśli wiadomość wygląda na wiarygodną, ponieważ pochodzi od znajomego z socjali – wystrzegajcie się wchodzenia w te linki, to może być próba oszustwa, z wykorzystaniem wcześniej skradzionego konta Waszemu znajomemu!
5. Nie podawaj nikomu kodów BLIK przez komunikatory!
Zdarzyć się może, że z konta Waszego znajomego otrzymacie prośbę o wygenerowanie
i przekazanie kodu BLIK. Powody mogą być różne, szybka pożyczka na pilne zakupy, doładowanie karty lub transferu internetowego. Zawsze upewniajcie się, że osoba po drugiej stronie ekranu jest naprawdę tą, za którą się podaje. Nawet jeśli zdarzy Wam się przekazać kod – sprawdźcie szczegóły transakcji przed jej zatwierdzeniem na swoim telefonie. A poza tym pamiętajcie – najbezpieczniejszą formą jest wysłanie przelewu BLIK na telefon!
6. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi
Coraz częściej zdarza nam się czuć dyskomfort z powodu bycia offline. Ale pamiętajcie – niekiedy łączenie się z tak zwanymi otwartymi sieciami Wi-Fi to balansowanie na granicy bezpieczeństwa. Publiczne sieci Wi-Fi, dostępne w kawiarniach, galeriach handlowych, czy na lotniskach mogą nie być bezpieczne. Hakerzy w bardzo łatwy sposób mogą przechwycić Waszą transmisję danych. Przestępcy mogą również samodzielnie udostępniać takie hotspoty, aby przejąć kontrolę nad Waszymi danymi. Korzystajcie również z usługi VPN (Virtual Private Network), która znakomicie zamaskuje Wasz ruch w sieci.
7. Aktualizujcie swoje oprogramowanie
Aktualizacje systemów operacyjnych, przeglądarek internetowych i aplikacji są bardzo istotne. Czasem taka aktualizacja może zając nawet kilka minut – ale warto. W aktualizacjach znajdują się poprawki do systemów i aplikacji, które jeszcze lepiej będą chronić Twoje bezpieczeństwo – także nigdy nie zwlekajcie z aktualizacjami i róbcie je, jak tylko otrzymacie odpowiednie powiadomienie!
Internet to bez wątpliwości fantastyczne miejsce. Niestety jest ono również pełne zagrożeń dla Waszej prywatności. Trzymajcie w pamięci tych kilka prostych reguł, uczcie się, bawcie i odkrywajcie, ale zawsze z głową na karku!
A na koniec… cała ekipa BLIKA życzy Wam samych pozytywnych doświadczeń w nowym roku szkolnym! Trzymamy kciuki za wszystkie sukcesy – i te małe i te duże!