Rodzice na różne sposoby dbają o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Chcą, aby codzienne płatności i rozliczenia również przebiegały bez komplikacji. Dlatego coraz chętniej korzystają z przelewów na telefon BLIK. Przy jego pomocy mogą uregulować szkolne należności lub opłacić korepetycje. Podopieczni z kolei bezproblemowo rozliczą się ze swoimi przyjaciółmi i otrzymają przelew od rodziców w nagłych sytuacjach. Wszystko szybko, wygodnie i z zachowaniem najwyższych standardów ochrony płatności.
Oszustwa w sieci co roku powodują straty rzędu milionów złotych. Użytkownik, w którego są wymierzone, jest jednym z najważniejszych ogniw bezpieczeństwa, ale niestety bywa jednocześnie najsłabszym. Jak wynika z badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2021”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP), jedynie 33 proc. Polaków czuje się współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w sieci. To statystyka, którą trzeba zmienić, konsekwentnie edukując w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Podszywają się pod inwestora, spadkobiercę, uchodźcę, amerykańskiego żołnierza. Deklarują zakup drogiego sprzętu lub przekazują fałszywą informację o wygranej w konkursie – tak cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze. Wciągają ofiary w grę, stosując techniki manipulacji, której fabuła opiera się na fałszywym transferze dużej kwoty pieniędzy. Oszustwo nigeryjskie – bo o nim mowa – ewoluuje i przybiera coraz to nowe formy. Co zrobić, aby nie dać się wciągnąć w tę grę? Trzeba przede wszystkim umieć ją rozpoznać.