W dzisiejszych czasach, cyberprzestępczość to nie tylko problem, z którym mierzymy się raz do roku w okolicach Prima Aprilis. Wirtualne pułapki, które czyhają na nasze dane osobowe, pieniądze i prywatność, są obecne w naszym życiu przez cały rok, budząc niepokój i nieustannie testując naszą czujność. W kontekście codziennych zagrożeń, choć zdawać by się mogło, że temat jest już dobrze znany, mimo wszystko warto przyjrzeć na to jakie mechanizmy, strategie i psikusy są stosowane przez cyberprzestępców. Zagłębienie się w świat internetowych intryg pozwoli zrozumieć, jak funkcjonują ciągle ewoluujące zagrożenia, a tym samym jak możemy lepiej bronić się przed nimi i chronić swoje bezpieczeństwo w erze cyfrowej.
Poszukiwanie drugiej połówki w sieci to obecnie powszechne, wygodne, ale i skuteczne zjawisko. Liczne historie udanych znajomości powstałych dzięki portalom randkowym potwierdzają tę tezę. Proces zaczyna się od przeglądania zdjęć, prowadzenia niezobowiązujących rozmów online, a dopiero później podejmowania decyzji o spotkaniu na żywo. Łatwość w kontaktowaniu się oraz pewna doza anonimowości do czasu pierwszego spotkania przyciąga nie tylko zwykłych użytkowników, ale również cyberprzestępców.
Popularność BLIKA stale rośnie, czego odzwierciedleniem są rekordowe liczby aktywnych użytkowników i płatności przez nich zrealizowanych. W komunikatach kwartalnych pokazujemy kolejne sukcesy związane z rosnącą popularnością wszystkich usług. Regularnie informujemy również o udostępnieniu nowych funkcjonalności czy kierunkach rozwoju marki. Jest to potwierdzeniem realizacji „Misji BLIKA”, która zakłada, że każdy powinien korzystać z wygodnego i bezpiecznego sposobu płatności. Z dużym naciskiem na ten drugi aspekt, na którym skupimy się w tym tekście. Ale wszystko po kolei.
Tożsamość każdego z nas to nie tylko nasze cechy, poglądy, poczucie przynależności czy odrębności. To równocześnie zespół danych, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację, rozróżnienie nas wśród miliardów innych ludzi. Dlatego to właśnie tożsamość jest jedną z najważniejszych wartości, którą musimy za wszelką cenę chronić, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Co roku, obchodząc święto tak ważnych dla nas osób, szukamy odpowiednich prezentów, aby wyrazić naszą miłość i wdzięczność. Niestety, kiedy my myślimy o tym jaki podarek wybrać, cyberprzestępcy opracowują coraz to nowsze metody wyłudzania danych osobowych i pieniędzy. Dlatego jednym z najlepszych prezentów, jakie możemy podarować seniorom, jest przekazywanie wiedzy, która pozwoli im się uchronić przed potencjalnymi atakami.
Dopiero co skończył się okres świątecznego obdarowywania naszych najbliższych. Nareszcie można odetchnąć po intensywnym okresie poszukiwania prezentów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Ale czy na pewno?
Październik już po raz 11 został ogłoszony miesiącem cyberbezpieczeństwa, a motto tegorocznej kampanii brzmi #BeSmarterThanAHacker i odnosi się do wiedzy i narzędzi, których potrzebujemy, by skutecznie chronić się przed cyberprzestępcami. Głównym celem cyberbezpieczestwa jest zabezpieczenie przed atakami hackerskimi oraz skuteczna ochrona przed nieuprawnionym wykorzystaniem programów i danych. Każdy użytkownik Internetu powinien mieć świadomość metod jakimi posługują się przestępcy.