Podszywają się pod inwestora, spadkobiercę, uchodźcę, amerykańskiego żołnierza. Deklarują zakup drogiego sprzętu lub przekazują fałszywą informację o wygranej w konkursie – tak cyberprzestępcy wyłudzają pieniądze. Wciągają ofiary w grę, stosując techniki manipulacji, której fabuła opiera się na fałszywym transferze dużej kwoty pieniędzy. Oszustwo nigeryjskie – bo o nim mowa – ewoluuje i przybiera coraz to nowe formy. Co zrobić, aby nie dać się wciągnąć w tę grę? Trzeba przede wszystkim umieć ją rozpoznać.
Od kilku lat instytucje finansowe, krajowe zespoły reagowania na cyberprzestępstwa (CSIRT), a także Policja dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać oszustwom internetowym „na znajomego z Facebooka”. Mimo licznych ostrzeżeń w sieci, wciąż wiele osób je bagatelizuje. Co zrobić, aby chronić swoje pieniądze przed fałszywym znajomym?
Według badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Tpay w 2020 r., aż 90 proc. internautów uważa, że bezpieczeństwo transakcji podczas zakupów online jest bardzo ważne. Istotnymi elementami, które mają wpływ na jego zapewnienie, są: weryfikacja wiarygodności sklepu oraz udostępnienie przez sprzedawcę bezpiecznych metod płatności, takich jak BLIK. Jak krok po kroku sprawdzić e-sklep? Dlaczego płatności online to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa klienta? Jakie korzyści daje analiza oceny sprzedawcy?
Podczas gdy wielu z nas koncentruje się na codziennych aktywnościach, oszuści wykorzystują każdą możliwą okazję, aby czerpać korzyści z przestępczości internetowej. Wśród wielu rodzajów cyberataków uwagę przykuwają te, które związane są z pozorowaniem przynależności do instytucji lub organizacji cieszących się zaufaniem społecznym.
Platformy sprzedażowe (marketplace) i serwisy aukcyjne to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się miejsc sprzedaży w sieci. Według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej odpowiadają za 38 proc. wszystkich zakupów internetowych w Polsce. Marketplace`y zachęcają do współpracy przedsiębiorców, oferując im szansę na szybki rozwój biznesu. Jednocześnie, nie sposób nie dostrzec drugiej strony medalu. Co roku oszustwa w e-handlu generują straty rzędu mld dolarów. Ofiarami padają nie tylko kupujący, ale i sprzedawcy. Jak zapobiec nadużyciom?
Od wielu lat handel online rozwija się bardzo dynamicznie, ale to w 2020 r. nastąpił prawdziwy przełom. Na skutek pandemii, konsumenci zaczęli jeszcze chętniej kupować w Internecie, a branża e-commerce zanotowała rekordowe wzrosty. Niestety, wraz z rozwojem tego rynku nastąpił wzrost oszustw na platformach zakupowych. Jak wynika z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej i Mobile Institute, aż jedna trzecia użytkowników sieci deklaruje, że została oszukana podczas zakupów w Internecie. Wśród osób kupujących 2-3 razy w tygodniu, ofiarą cyberprzestępstwa padło 75 proc. konsumentów! Czy w dobie rosnącej skali oszustw możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji internetowych?
Nowoczesne technologie rozwijają się bardzo dynamicznie. Pozwalają nam żyć coraz łatwiej i przyjemniej, dzięki czemu chętniej z nich korzystamy. Szybko i wygodnie - tak wygląda dziś wiele usług mobilnych, w tym płatności zbliżeniowe BLIK. I o to właśnie chodzi! Ale czy wrażliwe dane są bezpieczne na twoim smartfonie? O zagrożeniach czyhających na użytkowników smartfonów mówi się dużo. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa - zdecydowanie za mało! Co zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy i dokonywać bezpiecznych płatności telefonem? W pierwszej kolejności zabezpiecz swój telefon przed wirusami i kradzieżą.