Od lat e-maile, SMS-y oraz wiadomości wysyłane w komunikatorach typu Messenger są bardzo chętnie wykorzystywanym kanałem komunikacji. Wraz ze wzrostem liczby zakładanych skrzynek mailowych i użytkowników smartfonów rośnie nie tylko aktywność użytkowników w sieci, ale i zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa. Poczta elektroniczna, która zawiera niebezpieczne linki, może narazić cię na straty finansowe lub utratę wrażliwych danych. Jak zidentyfikować niebezpieczną wiadomość? Podpowiadamy!
Aż 2/3 Polaków przyznaje, że korzysta z tych samych haseł w różnych miejscach – wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich. Jednocześnie według raportu Krajowego Rejestru Długów podobna grupa w trakcie pandemii czuje się bardziej narażona na wyłudzenie danych osobowych. Choć mamy obawy związane z utratą wrażliwych informacji na swój temat, to wciąż zapominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu zarówno na komputerze, jak i smartfonie. Jak więc chronić swoją prywatność w sieci?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 r. dostęp do Internetu posiadało aż 90 proc. gospodarstw domowych w Polsce – to wzrost o blisko 4 proc. w stosunku do roku wcześniej. Pojawienie się COVID-19 i częściowe przejście na pracę i naukę zdalną spowodowało, że coraz więcej Polaków korzysta z nowoczesnych technologii. A to oznacza również... wzmożoną liczbę cyberataków. Ofiarami oszustów padają nie tylko firmy, ale także prywatni użytkownicy. Światowy Dzień Hasła, który w tym roku przypada na 6 maja, to dobra okazja, aby przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Jak zadbać o to, aby nasze dane były jak najlepiej zabezpieczone?